Občianske združenie VYKROČ približuje od mája 2020 životné cesty inšpiratívnych ľudí (nielen) zo sveta športu. Ľudí, ktorí majú prostredníctvom svojho príbehu moc meniť myslenie a konanie druhých. VYKROČ prináša vo forme podcastu rozhovory plné emócii a odhodlania, chce inšpirovať, motivovať, spájať, učiť. Všetky epizódy si môžete vypočuť na www.vykroc.com, alebo v známych podcastových aplikáciách.
V jednom zo svojich rozhovorov vyspovedali Michal a Jaro slovenskú hviezdu zmiešaných bojových umení (MMA) Milana Ďatelinku. Mr. Comeback (Ďatelinkova prezývka) nastúpi už 30. decembra v Brne v rámci podujatia OKTAGON 20 proti bývalému profesionálnemu boxerovi Davidovi Hošekovi. V atraktívnom zápase dvoch borcov s dynamitom v rukách pôjde aj o potencionálnu pozíciu titulového vyzývateľa Karlosa Vémolu (ak ten získa titul).
Ak sa chcete o Milanovi a zmiešaných bojových umeniach MMA dozvedieť ďalšie zaujímavé informácie, vypočujte si celý rozhovor podcastu VYKROČ, rozdelený do dvoch epizód. Milan hovorí, či by sa dnes na diskotéke pobil, prečo tréning a súboje v MMA pred najbližšími tajil, proti komu by v Oktagone nastúpiť odmietol, či ako schudnúť 10 kg pred súťažným vážením.
Milan, MMA nie je váš prvý šport, do 14 rokov ste sa venovali basketbalu. Ako ste sa dostali od basketbalu k MMA a prečo tento plno kontaktný bojový šport robíte?
S basketbalom som začal jednoducho – keď sme v Považskej Bystrici hrali školskú basketbalovú ligu, tak si ma všimol basketbalový tréner a spýtal sa ma, či by som chcel hrávať za miestny klub. Súhlasil som a začal sa zúčastňovať basketbalových tréningov. Veľmi ma to spočiatku bavilo, ale vo 13-14 rokov som chcel skúsiť niečo iné, začal som cvičiť v pivničnej posilňovni – chcel som dobre vyzerať a dvíhať ťažké váhy. Potom ma to začalo ťahať k bojovým športom. Jedného dňa som napísal trénerovi cez sociálne siete, že viem o ňom, že trénuje MMA, a že aj ja by som chcel začať s týmto športom. Odpísal mi, aby som si zabalil tričko, kraťasy a zoberie ma do Žiliny na tréning. Tam ma to neskutočne chytilo a nejaký čas som myslel iba na tréning. Ráno som sa zobudil, šiel som do školy, myslel som na tréning, ideálne keď bol dvojfázový. Aj dodnes MMA robím s radosťou, aj keď je to už trochu iné, ako v začiatkoch.
V akom veku sa odporúča začať sa venovať MMA? A naopak, do akého veku sa MMA dá robiť na špičkovej úrovni?
Čím skôr začneš, tým lepšie, ale myslím si, že najvhodnejší vek je 15 rokov, ideálne so skúsenosťou z nejakého iného športu. Je však aj mnoho zápasníkov, ktorí začali vo veku 20–25 rokov a boli vynikajúci. A dokedy sa dá bojovať v MMA na špičkovej úrovni ? Napríklad v Amerike je mnoho top zápasníkov s vekom okolo 40 rokov, aj keď u nás ľudia končia približne vo veku 30 rokov a začínajú robiť trénerov.
MMA má zo všetkých bojových športov k reálnemu boju najbližšie, zároveň má nálepku násilia, či brutality, keď občas vidíme kopy do bezvládnych tiel. Považujete MMA za násilnejší ako napríklad futbal?
Podľa mňa je futbal v určitom pohľade nebezpečnejší ako MMA. V MMA zápasí človek, ktorý je trénovaný na daný zápas a stále očakáva nejaký úder, je na to pripravený súperovi tvárou v tvár. Vo futbale bežíš a zozadu dostaneš kĺzačku, ktorú neočakávaš a môže to skončiť aj potrhanými väzmi v kolene. Povedal by som, že MMA nie je násilný šport. Je to nebezpečný šport, to áno, určite sa v ňom môže niečo stať, ale celkovo si nemyslím, že by to bol násilný šport, to vôbec.
Ako sa k sebe správajú bojovníci v zákulisí, ste skôr nepriatelia, alebo aj medzi vami vznikajú priateľstvá?
V samotnom zápase sme určite nepriatelia, každý myslí na víťazstvo. Niektorí zápasníci majú medzi sebou aj osobné spory, ale poväčšine sme mimo klietku kamaráti. Ja so všetkými doterajšími súpermi vychádzam dobre. Asi to je tak, že keď sa pobijete, tak vás to zbližuje ešte viac ako keď idete spolu na pivo (smiech).
Na podujatí OKTAGON (Oktagon je najväčšia česko-slovenská organizácia usporadúvajúca turnaje MMA) sa predstavíte po dlhšej odmlke. Aké to je pripravovať sa na zápas pol roka či rok a potom ho vyhrať za 2 minúty?
To je úplne to najlepšie (smiech). Ono to nie je ani tak, že makáš pol roka v kuse, hlavná príprava trvá väčšinou približne 6-8 týždňov, kedy je prvoradý tréning a všetko ostatné ide do úzadia. Ale samozrejme, aj mimo hlavnú prípravu sa udržiavam a trénujem každý deň.
Ako je finančne náročná jedna sezóna ? Venujete sa už iba MMA, alebo musíte mať popri tom aj civilné zamestnanie?
Ja už chvalabohu civilné zamestnanie mať nemusím (smiech). V príprave si platím cestovanie či stravu, spomínaná približne dvojmesačná príprava pred súbojom ma stojí 2-3 tisíc eur. Zvyšok, ako napríklad rôzne kempy, pokrývajú sponzori.
Publikované na webovej stránke eREPORT (29.12.2020).