Martina Moravcová. (Autor: TASR)

Vypočujte si podcast Vykroč s plaveckou ikonou Martinou Moravcovou.

BRATISLAVA. Bola jednou z najúspešnejších plavkýň sveta vo svojej ére. Česko-Slovensko a Slovensko reprezentovala na piatich olympijských hrách (Barcelona 1992, Atlanta 1996, Sydney 2000, Atény 2004, Peking 2008).

Počas kariéry získala na vrcholných podujatiach (OH, MS, ME) spolu 67 medailí, z toho 29 zlatých. Prekonala 3 svetové a 207 slovenských rekordov. Od roku 1995 žije v Dallase, kde študovala na Southern Methodist University. V súčasnosti sa venuje rodine a počas letných pobytov na Slovensku organizuje plavecké kempy.

Hosťom podcastu Vykroč portálu sportnet.sk bola slovenská športová ikona MARTINA MORAVCOVÁ.

V podcaste s Martinou Moravcovou sa dozviete aj:

  • v akom veku je ideálne začať s plaveckým tréningom, 
  • čo jej pomáhalo zamestnať hlavu v dlhom tréningu, 
  • ako získať optimálne časovanie tempa a ako si rozvrhnúť sily na jednotlivé úseky, 
  • prečo bolo pre jej ďalší výkonnostný rast nevyhnutné odísť do náročnejšieho prostredia amerického Dallasu,
  • ako ju operácia štítnej žľazy rok pred olympiádou v Sydney nezložila, ale posilnila,
  • ako ovplyvnili zrýchľujúce plavky plavecký šport, 
  • kde je hranicu medzi tým, kedy starostlivosť rodičov pomáha a kedy už škodí,
  • ako fungujú jej letné plavecké kempy,
  • ktorú destináciu zo svojej bohatej kariéry odporúča navštíviť.

Pochádzate z plaveckej rodiny, obaja vaši rodičia súťažne plávali. O vašom športovom osude bolo zrejme rozhodnuté ešte predtým, ako ste sa narodili. Ako si spomínate na detstvo?

Spomínam si predovšetkým na naše staré kúpalisko Eva na piešťanskom kúpeľnom ostrove, kde som v mladosti trávila veľmi veľa času. Moja mama tam pôsobila ako plavecká trénerka, chodila som tam s ňou odmalička, trávila a hrala sa tam popoludnia a celé letá.

Z mojich plaveckých začiatkov mi utkveli v pamäti najmä atypické momentky. Napríklad voda v bazéne na kúpalisku Eva bola v niektoré rána biela ako mlieko, keďže to bola termálna, nefiltrovaná voda.

Plávať sme v nej museli takmer popamäti. Večer do vody správcovia areálu pridávali priveľa chlóru a chemická reakcia minerálov ju zafarbila do takmer čiernej farby. Opäť sme nič nevideli a pod nosom nám čierna farba vykresľovala fúzy. 

Často sme trénovali až v hodinách po odchode verejnosti, keď už bazén vypúšťali. Tak, ako sa blížil záver tréningu, bolo vody menej a menej, až jej zrazu bolo už len po členky. Pri obrátkach sme niekedy šúchali bruchom o dno bazéna 

Ale ako sa hovorí, ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku. Boli to situácie, ktoré ma od plávania neodradili, naopak, posilnili. Ak nikdy nevystúpite zo svojej komfortnej zóny, nikdy sa nezlepšíte. 

Olympiáda v Sydney v roku 2000 bola pre plavecký šport špeciálna. Austrália je plavecká veľmoc, plavci tu majú postavenie podobné ako u nás hokejisti či futbalisti. V plnej hale International Aquatic Center vytváralo 17 000 divákov úžasnú atmosféru. Vám aj slovenskému plávaniu priniesla najväčší úspech, dve strieborné medaily. Spomínate si na túto olympiádu zo svojej bohatej kariéry najradšej?

Určite áno. Atmosféra bola úžasná, mne sa tam podaril fantastický výsledok, a to po zdravotne strastiplnom roku, ktorý jej predchádzal. Olympiáda je výnimočná v tom, že sa koná iba raz za štyri roky, a je to obrovský sviatok športu.

Je to niečo, čo zažije máloktorý športovec, a ak áno, tak drvivá väčšina iba jeden, či dva krát. Mne sa to podarilo až päťkrát a každá olympiáda bola iná. Celkový dojem z olympiády dotvára samozrejme aj osobný výsledok športovca a jeho spokojnosť s ním. Z tohto hľadiska bola olympiáda v Sydney skvelá v tom, že sa mi podarilo získať dve strieborné medaily a ďalšie dve finálové umiestnenia.

O tom, že olympiáda v Sydney má pre mňa špeciálny význam svedčí aj to, že náš pes sa volá Sydney.

Na majstrovstvách Slovenska v plávaní mladších a starších žiakov v júni 2021 v Šamoríne sa najúspešnejšou plavkyňou klubu Kúpele Piešťany stala vaša jedenásťročná dcéra Karolína Valko. Vybojovala si tri tituly majsterky Slovenska. Ako vnímate jej talent a potenciál?

Karolínka má techniku geneticky po mne, ale stavbou tela sa viac podobá na manžela. Je stavaná mohutnejšie, ako som bola v jej veku ja.

Popri fyzických predispozíciách sú dôležité aj mentálne vlastnosti dieťaťa, vôľa, vytrvalosť, talent tvrdo pracovať a nevzdávať sa. Takže ešte len uvidíme, kam to Karolína aj jej mladší brat Miško, ktorý sa tiež venuje plávaniu, dotiahnu. 

Keď som mala dvanásť rokov ja, počas prijímania do strediska vrcholového športu v Prahe nám robili funkčné testy, merali pevnosť kostí, odhadovali budúcu výšku, váhu a zisťovali aj, to aké máme mentálne predpoklady na ďalší výkonnostný rast.

Mne vypočítali, že so svojimi parametrami mám šancu dotiahnuť to do semifinále, nanajvýš finále majstrovstiev Európy. A pozrite, ako sa vo svojej predpovedi zmýlili, a čo všetko som počas svojej kariéry dosiahla.

Publikované na webe www.sportnet.sk dňa 17.8.2021.