Podcasty zaznamenávajú v poslednom období na Slovensku obrovský „boom“. Zvukové nahrávky na rôzne témy môžu ľudia počúvať cez platformy či internet kdekoľvek a kedykoľvek. Do zbierky podcastov pribudla nedávno aj novinka Vykroč, ktorej autormi sú Považskobystričania Jaroslav Jeleník a Michal Kolek. O svojom zaujímavom koníčku nám prezradili niečo viac.
Podcasty na rôzne témy sú v súčasnosti medzi ľuďmi veľmi obľúbené. Nedávno k nim pribudol Vykroč, ktorý je z vašej dielne. Ako vznikla táto myšlienka?
M: Myšlienka vlastného podcastu vo mne zrela už určitý čas. Veď aj počas môjho pracovného pobytu v Austrálii pred pár rokmi som sa angažoval v slovenskom vysielaní komunitného rádia a niekoľko častí som odvysielal do éteru, dokonca som si spravil aj rádiovú licenciu. Ale či už z pracovných, rodinných alebo iných dôvodov som sa k realizácii vlastného podcastu nikdy nedostal, až pokiaľ sa ma Jaro nespýtal, čo by som povedal na myšlienku spoločného podcastu. V tom momente som vedel, že určite do toho chcem ísť a vyskúšať si to.
J: Ja som podcasty objavil pred dvoma rokmi, ich počúvanie považujem za produktívne trávenie času počas šoférovania, prechádzok či behu. V ponuke slovenských športovo ladených podcastov mi chýbala väčšia hĺbka, tak som si povedal že si urobím vlastný a oslovil som Miša. Aktívny aj pasívny šport je pevnou súčasťou môjho života odmalička. Tiež som kontaktný a spoločenský človek, navyše rád čítam a píšem. Mišo je zameraný podobne. Celé sa to spojilo do nášho podcastu Vykroč.
Prečo práve Vykroč?
M: Obaja máme vlastné firmy a takisto ako pri firme, tak aj pri podcaste je jedno zo zásadných, a rozhodne nie jednoduchých rozhodnutí, názov. Nejaký čas to vyzeralo, že bude iný, no potom sme sa zhodli na Vykroč. Slovo, ktoré v nás evokuje, že na súčasné miesto sa človek, vrátane našich hostí, musel dostať postupnými krokmi, zo súčasného miesta ďalej ho opäť čaká vykročenie a čo i len do nového dňa po zobudení musí človek nejako vykročiť.
J: Názov mi napadol počas vykračovania si jarnou slovenskou prírodou plnou života. Cesta za akýmkoľvek naším cieľom sa vždy začína prvým odhodlaným krokom, prvým vykročením. Vykroč má našich poslucháčov povzbudiť a inšpirovať k vykročeniu na cestu za ich cieľom či snom. Môže to byť prihlásenie sa do športového klubu, odhodlanie k aktívnemu pohybu alebo zahájenie pozitívnej zmeny vo svojom živote s pomocou inšpiratívnej myšlienky, ktorá v podcaste odznela.
Na čo sú vaše podcasty zamerané?
J: Obaja máme blízko k športu, no nechceli sme pripravovať tradičné športové rozhovory. Vykroč má ambíciu prinášať pútavé príbehy a inšpiratívne myšlienky viac či menej známych osobností, ktoré svojou vytrvalosťou a nezlomnosťou dosiahli úspech v tom, čomu sa venujú. Chceme poznať, čo ich priviedlo na vrchol, čo robia inak ako ostatní a čo odporúčajú nám všetkým. Prostredníctvom rozhovorov s nimi chceme motivovať k aktívnemu pohybu či zamysleniu našich poslucháčov, v ideálnom prípade mládež.
Zatiaľ vyšli tri epizódy, v ktorých ste mali pozvaných mimoriadne zaujímavých hostí z Považskej Bystrice.
M: Áno, v úvodných epizódach sme sa venovali úspešným ľuďom z Považskej Bystrice, odkiaľ obaja pochádzame a ku ktorej sa hrdo hlásime. Prvá epizóda vznikala na diaľku prostredníctvom videohovoru s manažérom hokejbalového tímu PROTEF Považská Bystrica Martinom Kolekom, ktorý sa rozhovoril o práci manažéra extraligového klubu či o novom povrchu hokejbalového ihriska vicemajstra Slovenska. V druhej epizóde sme vyspovedali novopečeného hádzanára roka 2019 Mariána Žernoviča. Rozhovor sme absolvovali v deň jeho inaugurácie do kresla kráľa slovenskej hádzanej. A v tretej epizóde, ktorá vyšla práve v týchto dňoch, je naším hosťom jeho snúbenica, slovenská volejbalistka roka 2019 Majka Kostelanská z Podmanína.
Máte naplánovaných aj ďalších hostí vopred alebo sa vždy vaše pozvania odvíjajú od aktuálnej situácie?
M: Úprimne povedané, je to tak pol na pol. V najbližších dňoch máme v pláne nahrávanie s bývalým skvelým slovenským hádzanárom a v súčasnosti vášnivým šípkarom Ferom Šulcom, no určite nezabudneme ani na ďalšie športy ako napríklad hokej, futbal, basketbal alebo čoraz populárnejšie MMA.
J: Priestor sa chystáme poskytnúť nielen športovcom, ale aj trénerom, rozhodcom a všetkým, ktorí šport tvoria. V jednej z epizód by sme radi vyspovedali aj zástupcu takzvaných „ultras“, čiže tvrdého jadra futbalových fanúšikov, aby sme my aj diváci pochopili, čo všetko pozitívne, ale aj verejnosťou vnímané ako negatívne, sa deje za oponou tohto životného štýlu. Ako už bolo spomenuté, radi by sme sa dostali aj za hranice športu. Ak by mali čitatelia Považskobystrických noviniek nápady na inšpiratívnych ľudí, budeme radi, ak nám pošlú tip na e-mailovú adresu: vykroc.podcast@gmail.com.
Kde všade vás môžu poslucháči nájsť?
M: Náš podcast Vykroč si aktuálne môžete vypočuť cez platformy Apple Podcasts, Spotify alebo Podbean. Zároveň aj priamo cez vykroc.podbean.com. Podcast Vykroč je aktívny aj na sociálnych sieťach. V blízkej dobe spustíme aj vlastnú stránku www.vykroc.com.
Ešte nám na záver prezraďte, ako vzniká taký podcast? Je náročné vytvoriť ho?
J: Naše vybavenie zatiaľ nie je profesionálne. Tvorí ho mikrofón, počítač, softvérový program na nahrávanie a úpravu a tiež priestor na internete, kde je možné podcasty zdieľať a uverejniť. Doterajšie výdavky sa pohybujú zatiaľ v stovkách eur. Najväčšou investíciou je však náš voľný čas. Podcast je totiž naše neziskové hobby, jeho tvorbe sa venujeme popri svojej práci či rodine. Ak však naša počúvanosť stúpne, prípadne sa nám podarí získať sponzorov, veľmi radi posunieme technické vybavenie na vyššiu úroveň. Držte nám teda palce.
D. Šípková
Publikované v týždenníku Považskobystrické novinky č.24/2020 (9.6.2020).